VÝCVIK KĽÚČOVÉHO PERSONÁLU DO MIEROVEJ OPERÁCIE UNFICYP
![VÝCVIK KĽÚČOVÉHO PERSONÁLU DO MIEROVEJ OPERÁCIE UNFICYP](/data/att/77919_obrtop.jpg)
Výcvik kľúčového personálu (ďalej len „KP“) do septembrovej rotácie mierovej operácie UNFICYP sa aj tento rok uskutočnil vo Výcvikovej jednotke vojenských misií (VJVM) Základne výcviku a mobilizačného doplňovania Martin (ZaVaMD). V priebehu dvoch týždňov boli profesionálni vojaci pripravovaní na svoje nasedenie v teoretickej a aj praktickej rovine.
Mierová misia UNFICYP na Cypre je jednou z najstarších misií Organizácie spojených národov (OSN) a trvá nepretržite od roku 1964. Slováci pôsobia v rámci tejto misie od roku 2001 a to v rámci Sektoru 4 a na veliteľstve v Nikózii.
Prvý týždeň výcviku bol zameraný na históriu Cypru, vznik konfliktu, mandát misie a na správanie sa vojaka OSN. Jednou z najdôležitejších prednášok bola prednáška o použití sily a zbrane v priestore pôsobenia, ako aj „reportovací“ systém pri rôznych druhoch narušenia v zmysle Aide Memoire 1989. Medzi dôležité témy rovnako patrila mínová bezpečnosť, rodová rovnosť, riešenie incidentov, zásady komunikácie a vyjednávanie s príslušníkmi opozičných síl. Významným predpokladom pre výber príslušníkov OS SR do misie UNFICYP je znalosť anglického jazyka, keďže je nevyhnutným na komunikáciu v priestore nasadenia. A práve z tohto dôvodu bolo dôležité precvičiť KP aj v tejto oblasti. Počas nácvikov jednotlivých incidentov imitovaných príslušníkmi VJVM si cvičiaci mohli precvičiť nielen spomínaný anglický jazyk, ale aj svoje vedomosti a zručnosti, ktoré nadobudli počas výcviku. Pred koncom výcviku sa vojaci zúčastnili cvičenia, kde mali možnosť precvičiť si svoje znalosti z predošlých dní vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť, v Centre simulačných technológií, kde bolo vykonané počítačovo podporované cvičenie „BLUE LAND I“ na výcvikovom zariadení živej simulácie.
Záverečné cvičenie „BLUE LAND II“ bolo vykonané v predposledný deň výcviku, kedy boli cvičiacim počas patrol rozohrávané rôzny incidenty, s ktorými sa môžu stretnúť počas svojho nasadenia. Vyvrcholením cvičenia bol mínový incident, počas ktorého bol zranený príslušník OSN, ktorý vyžadoval poskytnutie prvotného ošetrenia a následný odvoz raneného pomocou vrtuľníka. Všetky incidenty si vyžadovali riešenie v súlade s platnými SOP a následným hlásením na nadriadení stupeň. Cvičenie „BLUE LAND I“ a „BLUE LAND II“ boli vykonané v anglickom jazyku.
Výcvik je neodmysliteľnou súčasťou prípravy slovenských profesionálnych vojakov do ktorejkoľvek operácie. Po absolvovaní výcviku KP cvičiacich ďalej čaká príprava v Kuchyni, Sliači a nakoniec v Nitre, kde sa profesionálni vojaci rozlúčia na slávnostnom nástupe.
![foto](/data/att/77920_thumb1.jpg)
![foto](/data/att/77920_thumb2.jpg)
![foto](/data/att/77920_thumb3.jpg)
![foto](/data/att/77920_thumb4.jpg)
![foto](/data/att/77921_thumb1.jpg)
![foto](/data/att/77921_thumb2.jpg)
![foto](/data/att/77921_thumb3.jpg)
![foto](/data/att/77921_thumb4.jpg)
![foto](/data/att/77922_thumb1.jpg)
![foto](/data/att/77922_thumb2.jpg)